قره کلیسا

آبشار شوراب گدوک
آبشار شوراب گدوک
۱۳۹۷-۰۵-۰۱
پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده میانکاله
۱۳۹۷-۰۶-۱۳
 
جنوب شهر ماکو و با فاصله 20 کیلومتری از شمال شرقی چالدران کلیسایی قرار گرفته است که تاریخی عظیم را در خود جای داده است.

کلیسایی که نام خود را به واسطه سنگ های سیاه خود گرفته است. در زبان ترکی قره به معنای سیاه است، این کلیسای تاریخی در سال 2008 به عنوان یکی از آثارتاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.
حوالی سال 43 پس از میلاد مسیح در زمان حکمرانی اشکانیان بر ایران تادئوس و بارتقیموس برای تبلیغ دین مسیحیت به شمال غرب ایران آمدند، در آن زمان اکثر ایرانیان دین زرتشتی داشتند.

با تبلیغات مداوم این دو مسیحی در ایران بیش از سه هزار نفر به مسیحیت پیوستند، در میان این جمعیت پادشاه ارمنیان و دخترش هم حضور داشتند اما بعد از گذر زمان پادشاه از دین مسیحیت روی گرداند و دستور میدهد تا تمام مسیحیان را اعدام کنند حتی دخترش ساندوک را.
در سال 301، حدود دو قرن بعد از این کشتار و در زمان اشکانیان اولین کلیسای تاریخ در منطقه ای به نام چالدران با سنگهای سیاه ساخته شد، کلیسایی زیبا و جذاب به یاد کشته شدگان سالهای 40 و 60 پس از میلاد. سازه کلیسا در مکانی بنا شد که گفته میشود تادئوس در آنجا دفن شده است و بنابراین کلیسا را به نام کلیسای تادئوس هم می خوانند.

هر ساله اواخر تیرماه و اوایل مرداد ماه بسیاری از مسیحیان ایران و جهان به این کلیسا می آیند تا در مراسم مذهبی حضور پیدا کنند.
گردهم آیی ارامنه در اول تا چهارم مردادماه هر سال که مصادف با سالروز مرگ تادئوس مقدس می باشد صرفاً یک مراسم مذهبی نیست. بلکه اجتماعی است از ارامنه ارتودوکس آذربایجان، تهران، اصفهان و سایر نقاط ایران و جهان که بعضاً پیروان سایر مذاهب مسیحیت چون آسوری ها نیز در آن شرکت می کنند و با برپا داشتن مراسم جشن و سرور، کودکان خود را غسل تعمید می دهند.

روستای کم جمعیت مجاور قره کلیسا مسلمان نشین است و با توجه به اینکه جمعیت قابل توجهی در مراسم شرکت می کنند، در زمان مراسم از طرف خلیفه گری ارامنه آذربایجان یا تهران چادرهای سیار جهت اقامت و پذیرایی زائرین و مسافران در کنار کلیسا نصب می شود.
قره کلیسا در سالهای مختلف و در تاریخ خود بارها و بارها ویران شده که اکثر این تخریب ها به علت جنگ بوده است. اولین تخریب کلیسا در سال 1230 و زمان حمله چنگیز مغول بوده که پس از تخریب به همت خواجه نصیرالدین طوسی مرمت شد.

در کنار محراب کلیسا هم کتیبه ای وجود دارد که بازگوی زلزله ای شدی است که در سال 1319 میلادی رخ داده است، بعد از زلزله و تخریب بخشهای بزرگی از کلیسا اسقف زاکاریا به همراه دو برادر خود پطرس و سرکیس دست به مرمت و باز سازی کلیسا زدند.
در زلزله سده چهارده میلادی قسمت شرقی کلیسا سالم ماند که شامل محرا ب ، اتاق و محوطه جلوی محراب است.
در سال 1810 میلادی اسقف ماکو سیمون بزنونی، دستور داد تخته سنگ های مرمر سفید را از منطقه قرخ بولاغ و شاورشان بیاورند تا کارگران ضلع غربی کلیسای قدیمی را با استفاده از آنها بازسازی کنند.

آخرین تعمیرات بنا در در دوران قاجار و به فرمان عباس میرزا ولیعهد فتحعلی شاه صورت گرفت. او در نظر داشت که با اضافه کردن بناهای مختلف به کلیسا آن را گسترش دهد و مجموعه ای شبیه به کلیسای جامع اچمیادزین ارمنستان بنا کنه تا محل مرجع تقلید ارمنیان جهان را از آنجا به قره کلیسا انتقال دهد و این مرکز را از سلطه ی روسیه تزاری و دولت عثمانی در بیاره.
بخش سیاه قره کلیسا تزیینات کمی دارد و در واقع در بازسازی که از سوی اسقف زاکاریا صورت گرفته است، وی با تعدادی سنگ سفید نقوش هندسی را روی طوق گنبد کلیسای قدیمی یا سیاه ایجاد می کند اما در مقابل این امر تزیینات بخش سفید در نقطه مقابل تزیینات بخش سیاه قرار می گیرد تا شاهکارهایی در زمینه تزیینات یک بنای تاریخی در قره کلیسا خلق شود.

این تزیینات به واسطه آن که سنگهایش همگی از سنگ های آهکی و به راحتی قابل تراش و حجم سازی بوده اند، بسیار بدیع است و حتی در جای خود می تواند در جهان منحصر به فرد به شمار بیایید.

گل بوته های فراوان به همراه چهره های حواریون مسیحی و حتی حضرت مسیح(ع) و حضرت مریم از جمله تصاویری هستند که در این کلیسا به چشم می خورند. جالب آن که در بخشی از این تزیینات می توان داستان هایی از شاهنامه را که مصور شده اند را مشاهده کرد.
برای رسیدن به قره کلیسا دو را در پیش دارید:
1- اول از طریق تبریز است. فاصله تبریز تا قره کلیسا حدود 270 کیلومتر است و باید از شهرها
ی مرند، قره ضیاءالدین و شوط بگذرید. از شوط تا قره کلیسا حدود 35 کیلومتر است. قره کلیسا تقریباً در میانه راه شوط به چالدران قرار گرفته . دقت کنید که وقتی از شوط به سمت چالدران حرکت می کنید، سه راهی قره کلیسا در سمت راست شما قرار گرفته. لازم به توضیح است که بخش عمده این مسیر، یعنی از تبریز تا سه راهی شوء جاده ترانزیت بین المللی است و از کیفیت بهتری نسبت به مسیر دوم برخوردار است.

2- مسیر دوم از ارومیه شروع میشه. فاصله ارومیه تا قره کلیسا حدود 275 کیلومتره و لازمه که شهرهای سلماس، خوی و چالدران را پشت سر بزارید. جاده خوی به چالدران با مسافت حدود 100 کیلومتر، کوهستانی و نسبتاً فرعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *