خانه میرزا کوچک خان جنگلی

قلعه شیخ نصوری
بندر سیراف کجاست؟
۱۳۹۷-۰۷-۱۸
خانه تاریخی افتخار الاسلام طباطبایی
خانه تاریخی افتخار الاسلام طباطبایی (بروجرد)
۱۳۹۷-۰۸-۳۰
 
شهر رشت مرکز استان گیلان در سالهای خیر حال و هوای خاصی برای گردشگران پیدا کرده، خیابانهای منتهی به میدان شهرداری سنگ فرش شده اند و خانه های تاریخی و بازسازی.

حوالی میدان شهرداری خیابانی وجود دارد به نام استاد سرا خیابانی پر پیچ و خم که یک سمتش به یکی از همین خیابانهای سنگ فرش می رسد، داستان خیابان استاد سرا مفصل است که به زودی درباره اش در اتراق می نویسیم، اما در همین خیابان خانه ای تاریخی قرار دارد که محل تولد و زندگی یکی از بزرگان تاریخ سیاسی معاصر ایران است، خانه میرزا کوچک خان جنگلی رهبر آزادی خواه جنبش جنگل.
میرزا یونس معروف به میرزا کوچک خان جنگلی، متولد 1257 فرزند میرزا بزرگ از روحانیون شهر رشت بود، میرزا دو خواهر و دو برادر داشت به نامهای کربلایی خانم، سارا خانم، میرزا محمدعلی خان و میرزا رحیم خان.

میرزا و خانواده اش در خانه قدیمی خود در خیابان استاد سرا به دنیا آمدن و بزرگ شده اند.

میرزا در سال 1300 هم زمان با ضعیف شدن قدرت جنبش جنگل و کشتار طرف داران میرزا و مبارزانش، نامه ای محرمانه به خانواده اش می نویسد و میگوید که خانه را ترک کنید چرا که مخالفان دولتی اش حتما به آنها آسیب می رسانند.

خانواده میرزا خانه را ترک میکنند و در 11 آذرماه 1300 شمسی بعد از نبری سنگین میان قوای دولتی وابسطه به شوروی و نیروهای جنگلی، جنبش جنگل شکست خورده و میرزا براثر سرما در کوه های تالش فوت می کند، پس از یافتن جنازه میرزا سر او را از تنش جدا می کنند و نزد سردار سپه به پیشکش می آورند.
خانه میرزا که دیگر صاحب رسمی نداشت در سال 1321 واگذار می شود به فردی به نام ابراهیم کلیمی اصفهانی از تجار ابریشم در شهر رشت، اصفهانی در سال 1341 خانه را به آقای ملک زاده گیلانی می فروشد و خانه تا سال 1380 دست خاندان ملک زاده بود آنها خانه را می فروشند. صاحب جدید خانه قصد تخریب و ساخت و ساز در زمین خانه را داشت.
مردم شهر رشت و خیابان استاد سرا که از داستان تخریب خانه خبردار می شودن در چند نوبیت اعتراضات خود را به صاحب خانه نشان می دهند تا آنک صاحب جدید خانه، خانه را به آتش می کشد و این رفتار باعث عصبانیت بیش از حد مردم شده و دست به دامان شهردار وقت رشت می شوند.

شهردار رشت بعد از بررسی های لازم به سراغ صاحب خانه می رود و در اقدامی ستودنی با صاحب خانه به توافق می رسد که خانه به نام شهرداری شود و شهرداری هم دوبرابر مساحت خانه میرزا را به صاحب خانه بدهد تا به ساخت و ساز بپردازد.
شهرداری رشت خانه را بازسازی میکند و از سال 1384 درب خانه میرزا به روی گردشگران باز شده است و برای ورودی سه هزار تومان باید پرداخت کنید.

طبقه پایین خانه میرزا اسناد مدارکی در خود دارد از جنبش جنگل و عکسهایی تاریخی از میرزا و یارانش تا سر بریده او و اعدام هم رزمانش، طبقه دوم نیز آثاری از تاریخ فرهنگی و طبیعی گیلان را در خود جای داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *