تالاب میقان

جزیره خارگ
جزیره خارگ
۱۳۹۶-۱۰-۲۷
جاذبه های گردشگری همدان
جاذبه های گردشگری همدان
۱۳۹۶-۱۲-۰۵
 
تالاب میقان یا نمکزار فراهان، در ۱۷ کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی داوود آباد و در دشت فراهان در استان مرکزی قرار دارد. مساحت آن در حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ کیلومتر مربع متغیر است و حدود ۱۶۵۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و آبی شور دارد. تالاب‌ها محیط‌هایی هستند که مشخصاتشان چیزی میان خشکی و آب است. تالاب‌ها ممکن است همواره دارای آب باشند یا اینکه گاه خشک و گاه آب‌دار باشند. برخی تالاب‌های نزدیک دریا با جزر و مد تغییر وضعیت می‌دهند. مشخصه اصلی تالاب‌ها ماندگاری نسبی آب در آنها است. آب تالاب‌ها ممکن است شور باشد یا شیرین.

تالاب میقان دارای ویژگی‌ های بوم‌ شناسی خاصی است، از جمله اینکه سالانه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می‌ دهد که در میان آن ها بعضی از گونه‌ های نادر و حمایت شده دیده می‌ شوند. به علت جمعیت بالای درنا در تالاب نسبت به زیستگاه‌ های دیگر کشور، این تالاب اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در فصل بهار تالاب میقان به عنوان یکی از زیستگاه‌های اصلی پرندگان مهاجری که در پاییز با عبور از این منطقه از نواحی سردسیر سیبری به سمت مناطق گرمسیر جنوبی و آفریقا پرگشوه بودند و اینک در راه بازگشت به وطن اصلی در این تالاب اسکان موقت دارند.

حدود 60 درصد پرندگان استان مرکزی و 16 درصد پرندگان کل کشور در این تالاب زندگی میکنند و که تعدادی از منحصر به فرد ترین گونه های پرندگان در آنجا حضور دارند. همین امر باعث اهمیت فراوان این تالاب نصبت به دیگر تالابها و دریاچه های کشور شده است.

درنا، مرغابی سانان، فلامینگو ها، خروس کولی و انواع پرندگان دیگر با حضور خود در طبیعت بکر تالاب میقان انسان را شگفت زده و به دیدن هر چه بیشتر وا می دارد.

در تالاب به علت شوری آب، گنبدها و طبقات نمکی شکل می‌ گیرد. این طبقات و لایه‌ های نمکی تمامی سطح دریاچه را پوشانده است و از فاصله دور سفید و برفی جلوه می‌ کند. همچنین این تالاب دارای بزرگترین منبع سولفات سدیم در کشور است که شرکت املاح معدنی ایران حق برداشت از معادن این تالاب را اخذ کرده است.

تالاب از نظر گردشگری، یکی از مراکز مهم طبیعت گردی و پرنده نگری کشور محسوب می‌ شود. روز ۱۵ آبان به دلیل تجمع درناها در تالاب میقان، روز درنا نامگذاری شده است. دریاچه تالاب میقان در قلب کویری واقع شده که طی سال های اخیر با تلاش‌ های منابع طبیعی به تفرجگاهی سرسبز تبدیل شده که با احداث برج مراقبت کویری در دل آن شرایط مناسبی برای بازدید این منطقه مهیا شده است.

 
نقشه مکان مورد نظر
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *