کوچه مازاری ها یزد

قلعه شاداب شیهون
قلعه شاداب شهیون
۱۳۹۸-۰۲-۱۸
عمارت کلاه فرنگی بیرجند
عمارت کلاه فرنگی بیرجند
۱۳۹۸-۰۵-۰۳
 
حنا، محصولی از گیاهی سبز رنگ که رویشگاهش آفریقا و آسیا و استرالیا است، در میان مردم جهان کاربردهای زیبایی و‌ درمانی دارد.

کلمه حنا احتمالا مارا یاد ترانه (عروس حَنا می بِندِه ... چار دست و پا می بِندِه) با قر ریز و درشت خانم‌ها در حنا‌بندان می‌اندازد و اگر فرهیخته‌تر باشیم غزل بیدل دهلوی (مشاطه شوخی‌که به دستت دل ما بست ... می‌خواست چمن طرح‌کند رنگ حنا بست) به یادمان‌می‌آید.
حنا در ایران بسیار داستان دارد؛ اما حنا این گیاه سبز که بعد از ترکیب با آب و یا هر مایع دیگری به رنگ نارنجی یا قهوه ای در می‌آید در کجا تولید می شود؟ کجای ایران حنای مرغوبی دارد؟ حنای صادراتی ایران به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در کجای ایران تولید می شود؟

کوچه مازاری‌ها

مازاری از ريشه ماز به معنی چرخ و نورد گرفته شده و مازاری ها در حقيقت، كارخانه و يا آسياب هایی هستند كه در آنها چيزی را می سايند.

700 سال است که گیاه سبز رنگ حنا از جای جای ایران به کوچه مازاری‌ها در شهر یزد می‌آید و در این خیابان ده‌ها کارگاه مازاری مشغول فعالیت هستند تا بهترین و مرغوب ترین پودر حنا را تولید کنند. کوچه مازاری‌ها بوی تند حنا را میدهد و در هر کارگاه تعدادی سنگ آسیاب در حال چرخش هستند تا برگ‌های حنا را آسیاب کنند.
صدای ترانه های افغانی، پنکه سقفی و مُهرِ نام و نشان کارگاه حس و حال عجیبی به کارگاه‌ها می‌دهد.

راستی چرا صدای ترانه‌های افغانستان؟

چون در سال‌های اخیر اکثر کارگران کارگاه‌های حناسابی افغان هستند.

اگر گذرتان به شهر یزد افتاد حتما سری به کارگاه‌های کوچه مازاری ها بزنید و لذت ببرید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *