عمارت کلاه فرنگی بیرجند

کوچه مازاری ها یزد
کوچه مازاری ها یزد
۱۳۹۸-۰۴-۳۰
 
عمارتی که حوالی سال ۱۳۱۳ هجری قمری ساخته شده‌ و منسوب به امیر حسن خان شیبانى است و متعلق به امیر علم خزیمه بوده که او اين عمارت را به فرمانداری بیرجند اهدا نمود و حالا اين عمارت بخشى از حياط فرماندارى بيرجند است.

عمارتی با نماى آجرى که درحال حاضر با نام ارگ کلاه فرنگی شناخته ميشه به نام‌های دیگری هم مشهور بوده از جمله ارگ حسام الدوله، قصر بی‌بی عروس و ارگ سرکار.
بيرجند شهر خيلى بزرگى نيست اما ده ها خانه تاريخى بزرگ را در خود جاى داده، خانه هايى كه تعداد كمى از آنها باز سازى شده اند و به ثبت ملى و ميراث فرهنگى خراسان جنوبى درآمده اند.

يكى از خانه هاى تاريخى همين شهر كه به ثبت ملى رسيده اما خيلى حال خوبى نداره ارگ كلاه فرنگى است. خانه اى كه با نامهايى همچون ارگ حسام الدوله، قصر بی‌بی عروس و ارگ سرکار هم خوانده مى شود.
ارگ تاريخى كلاه فرنگى كه درحال حاضر بخشى از زمين فرماندارى بيرجند است، صاحبانش در اوايل دوره قاجار همچون حسن خان شیبانى و اميرعلم خزيمه براى مردم شهر فرمانهاى رنگارنگى صادر ميكردند.

ارگ كلاه فرنگى مثل اكثر ساختمان هاى كلاه فرنگى ايران، ساختمانى است دو طبقه با پشت بام و سقفى كه گنبدى نيست و از يك چند ضلعى تشكيل شده و به صورت زيگوراتى بر روى هم قرار گرفته اند و با رنگ سفيد دلبرى ميكند.

داخل عمارت اتاق هايى حول يك شش ضلعى با پنجره هاى رنگى رنگى وجود دارد و مركز اين شش ضلعى حوزى كوچك و آبى جاى خوش كرده و سالن مركزى تا بالا "انتهاى كلاه فرنگى" با گچ برى هاى سفيد تزيين شداند.
نماى ساختمان اصلى ارگ هم آجر كارى است كه بخش بزرگى از خانه هاى بيرجند با همين آجرها تزعين شده اند و حس و حال عجيبى براى ما مسافران امروزى دارد.

عمارت صرف نظر از فرم ویژه "زیگوارتی" و "شش اشكوبه" از چند بخش مهم ديگر تشکیل شده، بخش همکف بنا، با داشتن کاملترین نقشه و فضاسازی، جایگاه ویژه‌ای در این بنا دارد. فضای ورودی ارگ جلوتر از طبقه هم کف ساخته شده و با چند قوس زیبا و چشمگیر طاقهایی را در آن بوجود آورده

خلاصه در سفر به بيرجند ديدن ارگ كلاه فرنگى را از دست ندهيد كه ميتوانيد دقايقى را در ميان تاريخ قاجار و پهلوى اول سپرى كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *