ستون های باستانی خورهه محلات

مکان های تاریخی و دیدنی ابرکوه
۱۳۹۷-۰۷-۰۳
۱۴ مهر روز تهران/ تاریخچه پایتخت ایران طهران
۱۳۹۷-۰۷-۱۴
 
محلات را ایرانیان به نام باغهای گل میشناسند و به نوعی هلند ایران است، شهری خوش آب و هوا و مناسب برای رویش و پرورش گل و گیاه.

اما در شمال این شهر زیبا و خوش آب و هوا آثار تاریخی قرار دارد که نامش اوستایی است و تاریخش به دوران اشکانی و ساسانی و اسلام بر می گردد. خورهه در اوستا به مفهوم «محل برآمدن خورشید» و به معنی«منطقه ییلاقی» آمده است.
محوطه تاریخی خورهه ۳۰۰۰ متر مربع وسعت دارد، از این محوطه تاریخی تنها دو ستون متشکل از شش قطعه سنگ با مجموع ارتفاع هشت متر، بقایای فرو ریخته ستون‌های دیگر این مجموعه ، بخشی از دیواره‌های سنگی و کاه گلی، گورها به دست آمده که شش مرحله عملیات کاوش در این منطقه به جا مانده و کشف شده اند.

اولین بار این مجموعه تاریخی توسط ناصرالدین شاه قاجار مورد کاوش قرار گرفته و عکسهای از آن روزها و حضور ناصرالدین شاه قاجار در آرشیو کاخ گلستان قرار دارد.
خورهه که پیشتر گمان می‌شد بقایای یک معبد یا آتشکده مربوط به دوره سلوکی باشد بر اساس آخرین شواهد بدست آمده یک خانه اربابی است که در حدود قرن اول قبل از میلاد ساخته شده و تا پایان دوره اشکانی با کاربری مذکور به حیات خود ادامه داده است. ویژگی های دو سر ستون بر جای مانده در این محوطه و شباهت آن با سبک معماری یونانیان موجب شده تا باستان شناسانی چون «هرتسفلد» آن را یک معبد یا آتشکده دوره سلوکی معرفی کنند.
این بنای احداث شده در دورۀ اشکانی بعدها در زمان فرمانروایی ساسانیان بوسیله گروهی از صنعتگران با ایجاد ساخت و سازهایی مورد استفاده قرار گرفته و سرانجام پس از ورود اسلام ، بویژه در دوره ایلخانی به شکل گورستان بوده است.

این بنا با آثاری چون تخت جمشید از نظر نقش بندی تفاوت داشته و از پایه ستون به طرف بالا به شکل مخروطه ناقص باریک ساخته شده و سطح مخروط ها حلزونی است. تا سال ۳۷۸ هجری قمری از بنای خورهه چهار ستون پابرجا بوده است که دوتای آن به مرور تخریب شده اند.
در سال ۱۳۸۴ نیز باستان شناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مرحله ششم کاوش‌های جنوب شرقی محوطه باستانی خورهه به وسعت ۶۰۰ متر مربع را انجام دادند.

در این مرحله اسکلت و گورهای متعلق به دوره اسلامی، اشیا سفالی، پیکان و تیغه‌های سنگی متعلق به دورۀ اشکانیان، دیواره‌های سنگی‌، طاق‌های خشتی و تعدادی از اتاق‌های مدفون شدۀ بنا، شناسایی شد.
همچنین در سال ۱۳۸۹ عملیات اجرایی ساماندهی محوطه تاریخی خورهه به اجرا درآمد. در این مرحله خواناسازی خطوط پلان، شیب‌بندی به منظور هدایت آب‌های سطحی و پیاده‌رو با آجر فرش انجام شد.

و سرانجام عملیات مرمت دو ستون باقیمانده محوطه تاریخی خورهه نیز با انجام مهار آسیب‌های شیمیایی و انحراف و همینطور زدودن گل‌سنگ‌ها صورت گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *