محوطه تاریخی خورهه شهر محلات

هفت تپه
هفت تپه
۱۳۹۶-۱۲-۰۵
مقبره الشعرا
مقبره الشعرا
۱۳۹۷-۰۴-۰۳
 

خورهه در اوستا به مفهوم ((محل برآمدن خورشید)) و ((منطقه ییلاقی)) آمده است
محوطه تاریخی خورهه در شهر محلات حدود 3000متر مربع وسعت دارد و آثاری از دوران اشکانی، ساسانی و پس از اسلام در این محوطه باستانی یافت شده است.
از این محوطه تاریخی تنها دو ستون متشکل از شش قطعه سنگ با مجموع ارتفاع هشت متر، بقایای فرو ریخته ستون‌ها، بخشی از دیواره‌های سنگی، گورها و آثار به دست آمده در شش مرحله عملیات کاوش در این منطقه به جا مانده است.
نخستین بار این محوطه باستانی توسط ناصرالدین شاه قاجار مورد کاوش قرار گرفت. جالب اینکه تصاویری از این کاوش نیز در آرشیو کاخ موزه گلستان وجود دارد.
خورهه که پیشتر گمان می‌شد بقایای یک معبد یا آتشکده مربوط به دوره سلوکی باشد بر اساس آخرین شواهد بدست آمده یک خانه اربابی است که در حدود قرن اول قبل از میلاد ساخته شده و تا پایان دوره اشکانی با کاربری مذکور به حیات خود ادامه داده است.
ویژگیهای دو سر ستون بر جای مانده در این محوطه و شباهت آن با سبک معماری یونانیان موجب شده تا باستان شناسانی چون «هرتسفلد» آن را یک معبد یا آتشکده دوره سلوکی معرفی کنند.
در عکس پیش رو که پیمان نوروزی آن را در زمستان به ثبت رسانده است نمایی از سرستون های باستانی و رد ستارگان آسمان شب را میبینید و در میان آسمان رد صورت فلکی شکارچی رخ نمایی میکند.
برای دیدن این محوطه باستانی میتوانید در تمام سال سفر کنید و در نزدیکی همین منطقه از آب گرم محلات نیز استفاده منید و لذت ببرید
 
نقشه مکان مورد نظر
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *