قلعه کنگلو

دریاچه اوان قزوین
دریاچه اوان
۱۳۹۷-۰۵-۱۱
آبشارحویق (زمرد) گیلان
آبشارحویق (زمرد)
۱۳۹۷-۰۵-۱۹
 


قلعه کنگلو؛ عقاب مازندران (سوادکوه، مازندران)


قلعه کنگلو یکی از خاص ترین قلعه های ایران به لحاظ شرایط منطقه ای است؛ قلعه ای بر بلندای یک کوه در میان دره ای عمیق که دسترسی به آن را سخت می کرده است.

قلعه کنگلو و دژ اسپهبد خورشید در استان مازندران، جزء آثار تاریخی فاخر و بی‌ نظیر دوره ساسانی محسوب می ‌شود. قلعه کنگلو که به شکل طبیعی استتار شده است و در موقعیت سوق الجیشی ویژه قرار دارد، در طول تاریخ از دستبرد، تجاوز و تخریب مغولان و حمله اعراب در امان مانده است. باروهای بلند این قلعه همچون بال های عقابی با صلابت، بر فراز صخره ای گسترده شده و در دو سوی شمالی - جنوبی امتداد یافته است. از بقایای این قلعه دو برج تو پر است که برای پایدار و استوار کردن قلعه، به شکل قرینه ساخته شده اند.

قلعه کنگلو در فاصله نزدیک به ۲۰ کیلومتری از جنوب شرقی دوآب در شهرستان سوادکوه، در نزدیکی روستای کنگلو، روی صخره‌ای قرار دارد. نمای خارجی قلعه را یک بازوی عظیم سنگی تشکیل داده که در قسمت میانی و طرفین آن، برج‌های دیده‌بانی تعبیه شده‌است. فضای داخلی این قلعه با توجه به بقایای آن، مدور و در دو طبقه بوده که قسمت عمده آن از بین رفته و در حال ویرانی است. عمده مصالحی که در ساختمان قلعه به کار رفته عبارتند از؛ سنگ لاشه با ملات آهک و سنگ ریزه.

مسیر دسترسی به قلعه بعد از عبور از رودخانه آریم و دوراهی چاشم، ۱۶ کیلومتر طول دارد. محل احداث آن نیز بر سر کوهی منفرد و سنگی بر لب آب آریم تنگه می‌باشد و اختلاف ارتفاع آن با راه آهن دوآب ۱۱۸۴ متر است.

اتراق پیشنهاد می کند اگر اهل گرما نیستید تابستان به این منطقه سفر نکنید و یا با امکانات مناسب به سفر بروید.
 
نقشه مکان مورد نظر
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *