جاذبه های گردشگری همدان

تالاب میقان
تالاب میقان
۱۳۹۶-۱۱-۱۴
معرفی آثار تاریخی شهر یزد
معرفی آثار تاریخی شهر یزد
۱۳۹۷-۰۲-۳۰
 

نامش در تاریخ از حدود 1100 سال پیش برده می شده. نامهایی از قبیل هگمتانه، هگمتان، اکباتان، اکباتانا، آمدانه، آنادانا نیز نوشته خوانده میشده. در کتیبه‌های آشوری نام آن شهر آمدانه آمده، این اسم بایستی مشتق از کلمهٔ ماد باشد چنان‌که آشوریان قوم ماد را آمادای ذکر کرده‌اند. شهری جدید با معماری خاص طراحی شده است و جذاب، که از بالا همچون تار انکبوت می باشد. آثار تاریخی زیادی در همدان جای خوش کرده اند و با هم بیشتر به این شهر تاریخی نگاه میکنیم.

آرامگاه باباطاهر: آرامگاه باباطاهر عریان مربوط به دوره معاصر است و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. باباطاهر که حدوداً در اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم می‌زیسته، از شعرا و عرفای بزرگ روزگار خویش است. آرامگاه باباطاهر در شهر همدان با گنبدی فیروزه‌ای منشوری شکل، بر قاعده‌ای هشت ضلعی بر بالای تپه‌ای کم ارتفاع قرار گرفته است. سقف آرامگاه کاشی کاری معرق می‌باشد.

آرامگاه ابوعلی سینا:  بنای یادبود شیخ‌الرئیس ابن سینا فیلسوف، دانشمند و طبیب مشهور ایرانی است که در میدان بوعلی سینا در مرکز شهر همدان واقع شده‌است و این اثر به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بنای آرامگاه بوعلی سینا در زمان قاجاریه ساخته شد. بنای آرامگاه تلفیقی از دو سبک معماری ایران باستان و ایران بعد از اسلام است. در طراحی این مجموعه از عناصری از هنرمعماری سنتی ایرانی استفاده شده است. درحال حاضر تالار جنوبی آرامگاه به عنوان موزه محل نگهداری سکه، سفال، برنز و سایر اشیاء کشف شده مربوط به هزاره‌های قبل از میلاد و دوران اسلامی اختصاص یافته و در تالار شمالی کتابخانه‌ای مشتمل بر ۸۰۰۰ جلد کتاب خطی و چاپی نفیس ایرانی و خارجی و غرفه‌هایی مربوط به آثار بو علی سینا و شعرا و نویسندگان همدانی نگهداری می‌شود.

گنبد علویان: گنبد علویان در چهار باغ علویان در شهر همدان قرار دارد. این اثر یکی از شاهکارهای معماری و گچ‌بری بعد از اسلام در همدان است، و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است. این گنبد یکی از یادمانهای متعلق به اواخر دوره سلجوقیان در قرن ششم هجری است که توسط خاندان علویان ابتدا به عنوان مسجد احداث شده بوده‌است. در دوره‌های بعد با ایجاد سردابی در زیر زمین به مقبره آن خاندان تبدیل گردیده‌است.

مجموعه گنجنامه (کتیبه گنج نامه): سنگ‌نوشته‌های (کتیبه های) گنج‌نامه نوشتارهایی از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی است که بر دل یکی از صخره‌های الوند حکاکی شده‌است. در محل کتیبه های گنجنامه منطقه توریستی گنجنامه نیز واقع شده است که شامل آبشار، تله کابین، پارک، رستورانکی باشد.

غار علیصدر: زمین شناسان قدمت سنگ های این غار را به دوره ژوراسیک یعنی دوره دوم زمین شناسی (حدود 190تا 136 میلیون سل پیش) نسبت میدهند. درون غار را دریاچه ای در بر گرفته است که تردد داخل غار را با قایق ممکن می کند. غار علی صدر طولانی ترین غار ایران است. اولین کاوش حرفه‌ای و برنامه‌ریزی شده به غار علیصدر در ۵ مهرماه ۱۳۴۲ شمسی توسط گروهی ۱۴ نفره از اعضای هیئت کوهنوردی همدان انجام شد. که توانستند با کسب اطلاعات قبلی و همراه بردن تجهیزات لازم برای حرکت روی آب، با عبور از دریاچه، از شعبات و تالارهای مختلف آن بازدید کنند و زیبایی و عظمت داخل آنرا ببینند و اولین اطلاعات را از وسعت و ژرفای دریاچه و طول و عرض و عمق و ارتفاع غار بدست آورند.

شهر لالجین: شهر لالجین یکی از قطب‌های گردشگری استان همدان و به عنوان مرکز سفال و سرامیک در خاورمیانه شناخته شده است. برطبق اسناد به‌دست آمده از حفاری‌های چهارراه مرکزی لالجین، همچون سنگ قبرهای متعلق به قرن پنجم هجری که هم‌اکنون در موزه تپه هگمتانه همدان نگهداری می‌شوند، پیشینه استقرار و سکونت در این ناحیه، فراتر از سده پنجم هجری است. لالجین در 15 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.

مجسمه شیر سنگی: مجسمه شیر سنگی از یادمان‌های تاریخ باستان در شهر همدان است به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تپه‌ای که در هم‌اکنون تندیس شیر سنگی بر روی آن جای گرفته تپه‌ای باستانی است، چرا که تابوت متعلق به دوره اشکانی ازآن محل یافته شده و در موزه تپه هگمتانه نگهداری می‌شود.

حمام قلعه (موزه مردم شناسی): حمام قلعه یکی از حمام‌های استان همدان است که با معماری ایرانی اسلامی در همدان واقع شده است. حمام قلعه معروف به حمام حاج محمد سعید در یکی از محله‌های قدیمی و اصیل همدان به نام محله قلعه یا قاشق تراشان قرار گرفته‌ است.  این حمام احتمالاً در اواخر دوره قاجار بنا شده است و دارای مساحتی حدود ۱۵۰۰ مترمربع است. و امروزه به موزه مردم شناسی همدان مبدل گردیده است.

تپه های هگمتانه: شهر هگمتانه را مردمان آریایی ماد در سده ۱۷ پیش از میلادبنا نهاده و آن را پایتخت نخستین شاهنشاهی ایرانی قرار دادند. این شهر کهن، نخستین پایتخت ایران بوده و به همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی جهان است که همچنان زنده و مهم مانده است. در سال ۵۵۰ پیش از میلاد پادشاه ماد از کوروش هخامنشی شکست می‌خورد و هگمتانه به تسخیر کوروش در می‌آید. بنا به گفته هرودوت، هگمتانه در اواخر سده هشتم پیش از میلاد به عنوان پایتخت مادها توسط دیاکو برگزیده شد. هرودوت مجتمع شاهانه شامل قصر، خزانه‌داری و اقامت‌گاه نظامی که بر روی تپه‌ای ساخته شده بودند را توصیف می‌کند. از جمله ویژگیهای شهر باستانی هگمتانه، معماری و طرح و نقشه منظم این شهر بوده، که در بین آثار باستانی به دست آمده کم‌سابقه است. آثار کشف شده حاکی از وجود یک شبکه منظم و پیشرفته آب‌رسانی در شهر حکومتی مادها و پارت‌ها است.

حمام حاجی (رستوران سنتی): حمام محله حاجی مربوط به دوره قاجار است و یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در حال حاضر این بنای تاریخی یک رستوران سنتی در شهر همدان می باشد. که در آن می توان انواع غذاهای ایرانی و مخصوص شهر همدان را امتحان کرد.

بازار همدان: بازارهای همدان مانند بازارهای اغلب شهرهای قدیمی مسقفند و از بافت معماری اسلامی برخوردارند جملگی بازمانده دوره قاجاریه می‌باشند. با دقت در نقشه همدان می‌بینیم که تمامی بازارهای همدان در حول و محور مسجد جامع ساخته شده. از جمله جاذبه های این بازار معماری آن به همراه ارائه انواع ترشیجات، محصولات همدان، ادویه می باشد.

مسجد جامع همدان: بنای فعلی مسجد از آثار دورهٔ قاجار است. این مسجد به سبک مساجد دورهٔ فتحعلی شاه قاجار در تهران، قزوین، و چند شهر دیگر ساخته شده‌است و امکان دارد شروع ساخت این بنا در زمان فتحعلی شاه یا آغاز سلطنت محمد شاه قاجار بوده باشد. شبستان شمالی و مناره‌های ایوان شمالی و همچنین سَردَر و مناره‌های ورودی شمالِ شرقی مسجد از ساخته‌های دوره معاصر است.

 
نقشه مکان مورد نظر
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *