سنگ نگاره های ۴۰هزار ساله تیمره

موزه میراث روستایی گیلان
موزه میراث روستایی گیلان
۱۳۹۷-۰۳-۲۸
غار کتله خور
غار کتله خور
۱۳۹۷-۰۴-۰۳
 
آثار تاریخی زبان گویایی برای هنر و تاریخ یک سرزمین هستند اما سنگ نگاره ها خود به تنهایی ویترینی برای تمام جهان هستند. سنگ نگاره یا هنرهای صخره‌ای (Rock Art) اسناد دسته اولی هستند که پژوهشگران را با ترجمان فرهنگ‌ها در اقلیم‌ها و زمان‌های مختلف آشنا می‌‌کنند.
در جای جای سرزمین پهناور ایران سنگ نگاره های زیبایی جا خوش کرده اند، یکی از این هنرهای صخره ای جایی میان شهر گلپایگان و خمین هستند. سنگ نگاره های تیمره با 40هزار سال قدمت!
به تعبیری بستر بوجود آمدن حروف رمزی ، خط ، تبادل پیام ، زبان ، تاریخ ،اسطوره ها، هنر و فرهنگ از سنگ نگاره هاست وآنها از بهترین ابزارهای رمزگشایی ماقبل تاریخ هستند سنگ نگاره ها به تعبیری مادر تاریخ ، هنر، زبان ، خط ، اسطوره ها و فرهنگ ها هستند.
تیمره منطقه ای در تقاطع سرچشمه های رود اناربار است و قدیمی ترین نشانه های تمدن بشری در این نقطه یافت شده . تيمره در منطقه مابین محلات ،خمین و گلپایگان قرار گرفته و در «جلماجرد»،«قیدو» و «مزاین» کهن ترین آثارتاریخی و هنری بجامانده از سنگ نگاره هاي اين منطقه هستند.
یکی از مهمترین و شاید کاملترین مجموعه های سنگ نگاره کشور که در خمین قرار دارد، نمادها، کتیبه ها و سنگ نگاره های تاریخی منطقه تیمره است، این نگاره ها که ناشی از تجربیات عینی و باورهای اعتقادی و فرهنگی نیاکان ما می باشد بر دل صخره های متعددی در بخش جنوبی استان مرکزی دیده می شود.
تنگه غرقاب مهد ۴۰هزار سال تاريخ
تنگ غرقاب – قیدو در کنار رودخانه گلپایگان در شرق شهرستان خمین و روستای فرنق، آشنا خور، هاجیله رضا آباد، نور آباد و نصر آباد و آشمسیان در اطراف رودخانه خمین و کنار سد جباده از جمله مهمترین مراکزی است که دارای بیشترین سنگ نگاره می باشد.
کهن ترین خط کشف شده در ایران نیز متعلق به سنگ نگاره های تیمره خمین است و همچنین یک سوم الگوی کتیبه های خطی و تصویری موجود در باغ کتیبه های کاخ نیاوران، متعلق به تیمره است.
بیشترین نقوش این منطقه به جانوران بویژه بز کوهی و شکار آنان توسط انسان است و ابزار اصلی شکار انسان تیر و کمان و تعلق دارد.
طرح ها و نقاشی های ابتدایی و جالبی در این منطقه وجود دارد که حکایت انسان های اولیه و عصر حجر را برای انسان های عصر نو بازگو می کند، صخره ها و سنگ نگاره های تیمره منتظر دیدار شما هستند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *