موزه میراث روستایی گیلان

معرفی آثار تاریخی شهر اصفهان
معرفی آثار تاریخی شهر اصفهان
۱۳۹۷-۰۳-۰۴
سنگ نگاره های 40هزار ساله تیمره
سنگ نگاره های ۴۰هزار ساله تیمره
۱۳۹۷-۰۳-۲۸
 
گیلان؛ منطقه ای با جنگل هایی به قدمت شکل گیری کره زمین و مردمانی از نژاد قوم شجاع و جنگاوری به نام کاسپین.
استانی با مرکزیت شهر باران و بازار و کوچه پس کوچه های رشت.
جاده سراوان به شفت را پیش بگیرید و به یکی از زیباترین موزه های ایران بربخورید
"موزه میراث روستایی گیلان"
موزه های روستایی، تصاویری ملموس از زندگی سنتی‌اند که در آنها می توان معماری، آداب و رسوم، صنایع دستی و هنرهای بومی را از نزدیک مشاهده و زندگی روستایی را تجربه کرد؛ این موزه ها فضایی را فراهم می‌کنند تا مردمان هر سرزمین با گذشته نزدیک پدران و مادران خود آشنا شوند.
موزه میراث روستایی گیلان تنها تجربه ملی در زمینه صیانت از فرهنگ و معماری روستایی با مفهوم موزه فضای باز در ایران می باشد. این موزه که در نوع خود در خاور میانه و آسیای مرکزی منحصر بفرد است، با هدف پاسداشت و حفظ میراث مادی و معنوی مردم سرزمین گیلان طراحی شده است. فکر برپایی این موزه پس از زمین لرزه 1369رودبار، توسط دکتر محمود طالقانی مطرح شد.
عمليات ساختماني موزه از سال 1383 آغاز و در اردیبهشت 1384 وارد فاز اجرایی شد. تا امروز 25 مجموعه مسکونی- شامل خانه ها و بناهای جانبی- متعلق به 7 روستا مربوط به زیر حوزه های فرهنگی- معماری جلگه شرق، غرب و مرکز، کوهپایه شرق و غرب و کوهستان شرق و غرب در موزه دوباره چینی شده اند و عملیات دوباره چینی دو مجموعه مربوط به زیرحوزه های ساحل شرق و غرب در دست اجراست.
دوباره چینی در معماری بدین معنا است که یک ساختمان را در منطقه ای به صورت علمی از هم جدا کرده، شماره گزاری شده و سپس در مکان جدید به هم متصل می نمایند.
بجز مجموعه هایی که گفته شد بناهایی مانند مسجد، ساختمان ورودی، خانه پژوهشگران، بازارچه، قهوه خانه های سنتی، کارگاه آهنگری و مدرسه نیز در موزه ساخته شده اند. در مجموع بناهای دوباره چینی و ساخته شده در سایت موزه 80 سازه را شامل می شود. تاکنون 35 بنای موزه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، همچنین عرصه و حرایم موزه ثبت شده است.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *