لاله واژگون

طاق بستان کرمانشاه
طاق بستان کرمانشاه
۱۳۹۷-۰۵-۲۳
موزه جنگ خرمشهر
موزه جنگ خرمشهر
۱۳۹۷-۰۵-۲۷
 لاله واژگون اشک مریم


لاله واژگون یکی از ۱۲ هزار گونه گیاهی است که در ایران شناسایی شده است. این گل 120 سانتیمتر از سطح زمین قد می کشد و با گل های زنگوله ای درشت و به رنگ های نارنجی، قرمز و زرد کوهستان های منطقه زاگرس را می آراید.

لاله واژگون قصه ای دارد اسطوره ای؛ مردم معتقدند که در زمانی که گرسیوز با تیغ خود گردن سیاوش پاک نهاد را درید، این گل شاهد ماجرا بود. بعد از آن اندوه و غم این ماجرا بر او سایه افکند و رویش سرخ شد. با همه ی غصه هایش سر به زیر انداخت و بر بی گناهی سیاوش گریست.
اشک‌های لاله ی واژگون در واقع شیره ی بی‌رنگی هستند که گاهی از آن سرازیر می‌شوند.

به خاطر همین داستان است که در بر خی مناطق ایران به ویژه در پاوه و اورامانات با عنوان گل اشک سیاوش از لاله واژگون یاد می کنند. کردهای ایران معتقدند هر کس این گل را بچیند درهای رحمت و برکت الهی بر او بسته می شود و به همین سبب به آن گل نان بُر نیز می گویند.

فصل رویش لاله واژگون همزمان با بهار است و میتوانید این گل زیبا را در دشتهای زیبا و سبز رشته کوه های زاگرس از ابتدای فروردین تا پایان اردیبهشت ببینید.

دشت های لاله واژگون کوهرنگ، گلستانکوه، سمیرم، فریدونشهر، و اردکان از مکانهایی هستند که برای دیدن زیبایی های لاله واژگون می توانید به آن سفر کنید.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *