قدیمی ترین چایخانه ایران

مصاحبه با کارآفرین و مدیر رستوران شازده
مصاحبه با کارآفرین و مدیر رستوران شازده
۱۳۹۷-۰۳-۰۷
 
بدون شک تا به حال بارها و بارها به تیترهای همچون قدیمی ترین کافه دنیا یا همبرگری یا پیتزا فروشی جهان و ایران بر خورده اید. اما کمتر کسی به تیتر ما برخورده است (قدیمی ترین چایخانه ایران)
اطراف میدان نقش جهان اصفهان انتهای کوچه ای با نام چاه حاج میرزا چایخانه ای جا خوش کرده است که به دوران صفوی برمیگردد، چایخانه ای با هزاران خاطره و اشیا جامانده از آن دوران تا به امروز
چایخانه ازادگان معروف به چایخانه چاه حاج میرزا معروفیت سرای حاج میرزا (توتی) مربوط به دوره صفوی - دوره قاجار است و در اصفهان، میدان نقش جهان، بازار لوافها، کوچه چاه حاج میرزا واقع شده.
این اثر در تاریخ ۲۰اسفند۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۸۱۰۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. چایخانه در حال حاضر بوسیله برادران جواجه اداره می شود. معروفیت این چایخانه به لحاظ دارا بودن کلکسیون عتیقه های زیاد به شهرت فراوان رسیده .قصه چاه حاج میرزا مربوط به شخصی است به نام میرزا حسین نافی که در این کاروانسرا یا همون محل استراحتگاه مسافران چاهی را بنا میکند وبا گاو آب میکشیده است .اشیا عتیقه از سال1320 که چایخانه شروع به کار میکند شروع به جمع آوری می شود بنیانگذار این چایخانه محمدعلی جواجه بوده است.
ابزارهایی از جمله کوزه های قدیمی، لوازم برگزاری مراسم تعزیه و شاهنامه خوانی و نقالی، قاب عکس های پراز خاطره و کشکول های دراویش همه همه یک جا جمع شده اند و زیبایی منحصر به فردی به چایخانه داده اند و از سراسر ایران و جهان گردشگران را به سوی خود میکشاند.
چایخانه این روزها برای میهمانان به جز چای، بستنی و آبگوشت و آب هویج و خوراکی های دیگر هم سرو میکند اما معروف ترین خوراکی خود را دوغ و گوشفیل میخواند ترکیبی که تا زمان خوردن و امتحان کردن باورتان نخواهد شد که چقدر خوش طعم و جذاب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *