غار چال نخجیر

محور ساسانی ایران ثبت جهانی شد
محور ساسانی ایران ثبت جهانی شد
۱۳۹۷-۰۴-۰۹
بوگردی چیست و اقامتگاه بومگردی به چه معنا است؟
بوگردی چیست و اقامتگاه بومگردی به چه معنا است؟
۱۳۹۷-۰۴-۱۴
 
چال نخجیر منطقه ای است که در گذشته شکارچیان حیوانات را به این سمت راهی میکرده اند تا به راحتی بتوانند آنها را شکار کنند. نخجیر در راه دلیجان به نراق و در دامنه کوه تخت قرار دارد.
حوالی سال 1367 بر اثر یک انفجار دهانه ای در دل کوه به وجود آمد و پس از بررسی ها غاری کشف شد که به نام چال نخجیر در سال 1384 به ثبت ملی رسید.
چال نخجیر غاری از نوع طبقاتی است که از سه طبقه تشکیل شده. 95 درصد از دیواره های غار رسوبات آهکی است و بقیه بخشهای غار با سنگ است. دهانه غار 10 تا 40 متر هستش و عرض اون 10 متر.
قدمت تاریخی غار چال نخجیر به 70 میلیون سال پیش برمیگردد که از یک شاخه اصلی و چند شاخه فرعی تشکیل شده. حدود 4 کیلومتر از غار به دست کارشناسان کشف شده است. زمین شناسان و غارنوردان حدس میزنند که عمق غار حدود 8 تا 10 کیلومتر است.
داخل غار دالان‌ها، کریدورها، دهلیزها، حوضچه‌‌ها و تراس‌های بسیار زیبایی به وجود آمده است. همچنین منشورهای بلور «کلسیت» بر اثر عوامل طبیعی در این غار به وجود آمده که بازتاب نور از این منشورها، زیبایی غار را صد برابر می کند.
در قسمت انتهایی و زیردست غار، دریاچه‌ای وجود دارد که دیواره، سقف و پیکره‌های اسرار آمیز آن را سنگ‌‌های عجیب احاطه کرده که سبب زیبایی و شگفتی بسیار غار شده است. وجود تهویه طبیعی هوای داخل غار، باعث شده که غار در تابستان خنک و در زمستان گرم باشد. همچنین در این غار مشکل کمبود اکسیژن هم وجود نداره.
غار چال نخجیر در حال حاضر مکانی مناسب برای غار نوردی و نوعی طبیعت گردی خانوادگی شده است، نورپردازی مناسب و راه های مناسب برای قدم زدن در دالانهای 70 میلیون ساله لذتی است که در کتر جایی به دست خواهید آورد.
ساعت بازدید از غار همه روزه از ساعت 9 صبح تا 5 بعداز ظهر است.
هزینه ورودی غار نیز برای اتباع ایرانی و خارجی 10000تومان است.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *