کلیسای عیسی منجی مسکو

مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی
مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی
۱۳۹۶-۱۰-۲۵
کمپ ‏Yurt Holiday در کشور پرتغال
برترین کمپ های سفری دنیا (قسمت اول)
۱۳۹۷-۰۴-۱۸
 

کلیسای عیسی منجی شهر مسکو به دستور الکساندر به مناسبت شکست ناپلئون در جنگ 1812 در تپه های وارابیف ( که امروزه دانشگاه مسکو در آن جا قرار داره) بنا به ساخت بوده است. ساخت بنا در سال 1826 به فرمان نیکلای اول متوقف و محل جدید برای آن در نظر گرفته شد. ساخت کلیسا در 1839 آغاز و در سال 1883 به پایان رسید.

مکان فعلی کلسیا که از بهترین جاذبه های تاریخی و دیدنی مسکو به حساب می آید نزدیک میدان سرخ و جنوب غربی کاخ کرملین در خیابان کروپاتکسینسی و در ساحل شمال رودخانه موسکوا قرار داره.


کلیسای عیسی منجی با پذیرش 10 هزار نفر و ارتفاع 103 متر بلندترین کلیسای ارتدکس مسیحی در جهانه. نام دیگه این کلیسا، کلیسای ناجی ست چرا که وقتی آخرین سپاه ناپلئون از روسیه خارج میشه برای تشکر از خدا و به شکرانه این پیروزی الکساندر اول تصمیم گرفت این کلیسا را بسازه.

در سال ۱۹۳۰ استالین تصمیم گرفت این کلیسا را خراب کند و به جای آن کاخ شوراها را بسازد.این کاخ باید مرکز سیاسی و اجتماعی مسکو،کل اتحاد شوروی و نماد عظمت دوران سوسیالیسم می شد.طرح ساختمان شامل بنایی به ارتفاع ۴۰۰ متر بود که در بالای آن مجسمه ای ۱۰۰ متری از لنین قرار می گرفت که همچون مجسمه آزادی در نیویورک،داخل آن نیز قابل استفاده بود.


در سال ۱۹۳۱ تزئینات داخلی کلیسا را جمع آوری کردند و کل کلیسا را منفجر کردند و کلیسا به طور کامل تخریب شد ولی با شروع جنگ جهانی دوم و پس از آن مرگ استالین عملا کاخ شوراها نیز ساخته نشد و آن فضا به عنوان خرابه ای باقی ماند هرچند در بازه ای از زمان در این مکان استخری نیز زده شد که آن نیز عمر زیادی نداشت .پس از سال ها و با سقوط حکومت کمونیستی،شهردار مسکو در سال ۱۹۹۲ مجددا دستور ساخت کلیسای قدیمی را دقیقا با همان طرح و شکل و در محل قدیمی اش داد و پس از ۸ سال در ۱۹ آگوست ۲۰۰۰ مجددا کلیسای عیسی منجی ساخته و وقف اعمال عبادی شد.


متن: پیمان نوروزی

عکس: محمدرضا نوروزی

 
نقشه مکان مورد نظر
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *