بوگردی چیست و اقامتگاه بومگردی به چه معنا است؟

غار چال نخجیر
غار چال نخجیر
۱۳۹۷-۰۴-۱۳
همدان ۲۰۱۸
۱۳۹۷-۰۴-۱۷
 
بومگردی همان واژه Eco Tourism در زبان انگلیسی است. و پیشوند eco از ریشه کلمه ای یونانی به معنای محیط زیست و زیستگاه است.
در دنیای مدرن و صنعتی حال حاضر، صنعت گردشگری یکی از صنعتهای بزرگ دنیا است و تمامی مردم دنیا علاقه مند به سفر و گردشگری هستند. بر این اساس است که سفر به مناطق تاریخی و طبیعی هر روز بیش از پیش در بین جوامع رونق پیدا می کند و بر تعداد علاقه مندان و طرف دارانش بیشتر می شود.
مردم به روستاها و شهر های کوچک سفر می کنند و علاقه مند به تجربه زندگی محلی و سنتی هستند.
اتفاقات و علاقه مندی های به وجود آمده باعث آن میشود که مردم بومی به فکر اشتغال زایی و کسب درآمد از حضور گردشگران بشوند و گردشگران هم علاقه مند به صرف هزینه برای خدمات بومی و سنتی هستند، این چرخه ای است که می تواند باعث پیشرفت صنعت اکوتوریسم شود.
بر اساس تعریف ارائه شده توسط جامعه بین المللی اکوتوریست (TIES : The International Ecotourism Society) اکوتوریست سفری است مسئولانه به مناطق طبیعی که باعث حفظ محیط زیست، حفاظت از رفاه مردم محلی و دربرگیرنده آموزش و پرورش است.
آموزش و پرورشی که دو طرفه است یک سو مردم و جوامع محلی و یک سو گردشگران و علاقه مندان به سفر.
بوم گردی بر اساس جغرافیای اقلیمی و قومی، اشکال مختلفی دارد و در هر منطقه دارای جذابیت های منحصر به فردی است که گردشگران را مجذوب خود می کند.گردشگران در تجربه بوم گردی، علاوه بر آشنایی با مهمان نوازی ایرانی و سنت ها و آداب و رسوم هر منطقه می توانند از طبیعت بکر هم لذت برده و آرامش را تجربه کنند.
اقامتگاه بوم اقامتگاه هایی هستند که در محیط بومی و طبیعی و با رعایت ضوابط زیست محیطی به نحوی که با بافت تاریخی، و معماری بومی و منظر طبیعی منطقه تاسیس شده اند و تعامل زیادی با جوامع محلی دارد. در این نوع اقامتگاه ها باید به نوع اقلیم منطقه توجه ویژه ای شده باشد. همچنین شرایط حضور گردشگران با کیفیت مطلوب در آن محیا است.
از جمله اهداف تاسیس اقامتگاه های بوم گردی، می توان به توسعه پایدار گردشگری، احیای ارزش های سنتی و بومی، کمک به اقتصاد جامعه محلی و حفظ محیط زیست اشاره کرد. در واقع گردشگری فرصت‌ های زیادی را برای کسب و کارهای کوچک خانوادگی و جوامع محلی ایجاد می‌ کند که از جمله این فرصت ها توسعه اقامتگاه‌ های بوم‌ گردی در نواحی مختلف کشور است. اغلب این اقامتگاه ها خانه هایی قدیمی می باشند که احیا و بازسازی شده اند. در این نوع اقامتگاه ها تلاش بر آن است تا گردشگران با آداب و رسوم، روش سنتی زندگی مردم بومی و غذاهای محلی آشنا شوند. در این اقامتگاه ها که تقریبا همگی آن ها به صورت خانوادگی ارائه خدمات می کنند، سعی بر این است تا میهمانان با شیوه سنتی زندگی در آن محل خاص آشنا شده و از غذاهای محلی آنجا استفاده و در محیطی طبیعی، سفر خود را به انجام برسانند.

1 دیدگاه

  1. نودی گفت:

    عالییییی مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *