آب انبار باسیلیکا استانبول ترکیه

کلیسای سنت آنتونی در استانبول
کلیسای سنت آنتونی استانبول
۱۳۹۷-۰۷-۰۸
 
آب انبار باسیلیکا یکی از مقاصد جذاب گردشگری در شهر استانبول ترکیه است، که در 150 متری کاخ ایاصوفیه و همچون صدها آب انبار دیگر استانبول در زیر زمین قرار گرفته.

در سال532 بعد از میلاد به دستور زوستینین اول، امپراتور بیزانسی این آب انبار ساخته شد. آب انبار با داشتن حدود 138 متر طول و 64/6 متر عرض مساحتی حدود 1000 متر مربع را اشغال کرده که در نگاه اول همچون یک معبد است و در خود می تواند 80000 متر مکعب آب ذخیره کند.
این آب انبار با 336 ستون به ارتفاع 9 متر در 12 ردیف 28 ستونه که فاصله هر ستون از ستون دیگر 4.9 متر است با مصالح بازیافتی ساختمانهای قدیمی و مصالح اضافه کاخ ایاصوفیه ساخته شده است.

آب انبار به دلیل قرار گرفتن زیر محلی که زمانی یک باسیلیکا ی رومی ( به معنای یک ساختمان بزرگ، باز و عمومی که در آن معاملات تجاری و قانونی صورت می گرفتند ) قرار داشت، آب انبار باسیلیکا نامیده شده است. باور بر این است که این باسیلیکا در حدود قرن سوم یا چهارم قبل از میلاد ساخته شده باشد. پس از اینکه قسطنطنیه در شورش های نیکا ( سال 532 بعد از میلاد ) نابود شده بود، بازسازی آب انبار باسیلیکا در دستور کار پروژه ی مرمت امپراتور ژوستنین قرار گرفت.
سرهای مدوسا
به جز چند ستون دندانه دار و شیار دار، اکثریت ستون های آب انبار استوانه ای شکل هستند به جز دو پایه ستونِ به شکل سرِ مدوسا که آثار هنری ارزشمندی از دوران روم باستان هستند. یکی از نکات قابل توجه درباره ی ستون های مدوسا این است که مکانی که از آنجا برداشته شده اند نامشخص است. اغلب پژوهشگران بر این باورند که این سر ها به منظور مستحکم کردن ستون ها در زمان ساخت به کار رفته اند، اما با وجود این حقیقت، هنوز افسانه ها در مورد این دو سازه پابرجا هستند.
بنا به افسانه ها، مدوسا یکی از سه خواهر گورگون – عفریته هایی که در اسطوره شناسی یونانی در دنیای زیرزمینی زندگی می کردند. مدوسا زنی زیبا بود و خدای دریا، پوسایدون، دلباخته ی او گشته بود. هنگامی که پوسایدون در معبد آتنا با او همبستر شد، آتنای خشمگین صورت مدوسا را کریه و موهایش را به افعی هایی تبدیل کرد. باور بر این بود که نگاه مدوسا افراد را به سنگ تبدیل می کند. به همین دلیل در گذشته جهت محافظت از ساختمان های بزرگ و اماکن ویژه از مجسمه ها و نقاشی های گورگون استفاده می شد. گفته می شود سر های مدوسا نیز برای محافظت از آب انبار در آن قرار داده شده اند.

ستون چشم پرنده


روی یکی از ستون های آب انبار باسیلیکا طرح هایی از چشم پرنده، شاخه های کج و قطره های اشک کنده کاری شده اند. این ستون شبیه به ستون های طاق یادبود تئودوسیوس اول ( متعلق به قرن چهارم ) می باشد. مقاله های قدیمی عنوان می کنند که قطره های اشک روی ستون برای ادای احترام به صد ها برده ای حکاکی شده اند که در طول ساخت آب انبار باسیلیکا در گذشته اند.
هزینه بازدید از این آب انبار 25لیر است و حداقل30 دقیقه زمان برای بازدید لازم دارید

داخل آب انبار و کنار ستونهای باستانی هم فضایی برای عکاسی با لباسهای سنتی و ترکی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *