چشمه‌های باداب سورت

آبشار تیزاب دماوند
آبشار تیزآب
۱۳۹۷-۰۵-۰۶
غار چال نخجیر دلیجان
غار چال نخجیر
۱۳۹۷-۰۵-۰۹
 


چشمه های سرخ رنگ باداب سورت


جنوب شهر ساری در استان مازندران (بخش چهاردانگه و در گوشه ای از روستای سورت، حد فاصل روستای اروست و مال خواست) پذیرای چشمه های سرخ رنگ باداب سورت است.
باداب سورت که نامش از دو بخش باداب به معنای آب گازدار و سورت به معنای شدت اثر تشکیل شده است، در سال 1383 به همراه کوه دماوند و سرو ابرکوه به عنوان آثار طبیعی ایران ثبت ملی شده است.

چشمه‌های باداب سورت شامل دو چشمه با آب‌های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم است. چشمه پر آب تر دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵متر و عمق زیاد است.
چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است که در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته است.

جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچه‌ی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبه‌ی اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. اما از دید علمی و زمین شناسی چشمه باداب سورت از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین‌خوردگی البرز در دوره پلیوستوسن و پلیوسن(دوران چهارم زمین‌شناسی) شکل گرفته اند.

اتراق به شما پیشنهاد می دهد که در فصل بهار و تابستان به این منطقه زیبا سفر کنید و حتما مراقب حوضچه های کوچک و بزرگ و زیبا و سرخ باشید. از راه رفتن بر روی این حوضچه ها جدا خورداری کنید و مسافرانی که در داخل آنها راه میروند را از آسیب های وارده به این حوضچه ها آگاه کنید.

در سالهای اخیر و بازدید های صورت گرفته توسط تیم اتراق این حوضچه ها به علت گرما رو به خشکی رفته اند.
 
نقشه مکان مورد نظر
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *