جاذبه های گردشگری استان اردبیل

جاذبه های گردشگری استان بوشهر
جاذبه های گردشگری استان بوشهر
۱۳۹۷-۱۰-۰۴
جاذبه های گردشگری استان گلستان‎
جاذبه های گردشگری استان گلستان‎
۱۳۹۷-۱۰-۱۰
 
اردبیل یکی ازشهرهای بزرگ ایران است که اتراق در این مطلب به معرفی آثار تاریخی، طبیعی، موزه ها و خوراکی ها و صنایع دستی این استان پرداخته است و شما در نقشه اقامتگاه های بومگردی وب سایت اتراق میتوانید اقامتگاه ها و هتل های سنتی این استان را ببینید و برای سفرهای خود از اطلاعات این مطلب استفاده کنید.

اَردَبیل (نام باستان: آرتا ویل، ارته ویل ) مرکز استان اردبیل در شمال ایران است. این شهر در قبل و پس از اسلام مرکز آذربایجان بوده است.
واژهٔ اردبیل یک واژه ایرانی است که ریشه در اوستایی دارد که از واژه «آرتا» (به‌معنی مقدس که در فارسی میانه تبدیل به «ارد» شده‌است و در کلماتی نظیر اردشیر، اردوان ، اردستان، اردکان آمده‌است) و «ویل» به معنی شهر تشکیل شده‌است.
مهم ترین دلایل شهرت شهر اردبیل حضور چند تن از پادشاهان ایران است که این شهر را قرارگاه خود ساختند و از طرفی این شهر سر حلقه فرقه صفویه، شیخ صفی‌الدین اردبیلی، از این جا برخاست و در همین‌جا به خاک سپرده شده اند.

اردبیل

موزه مردم شناسی اردبیل : موزه مردم شناسی اردبیل در حمام تاریخی این شهر که حمام آقانقی یا حمام ظهیرالاسلام نام دارد واقع شده است. در این موزه علاوه بر نمایش 33 مجسمه با پوشش های محلی مردم اردبیل، آثار و دست نوشته های مربوط به هویت تاریخی و فرهنگی و داشته های منطقه عرضه شده است. این حمام را شخصی بنام ظهیرالاسلامدر دوره ایلخانیان بنا نموده است و 200 سال بعد بخشهایی به آن اضافه گردیده. در زمان قاجاریه فردی بنام آقانقی اینحمام را خریداری کرد وبه همین جهت نام او بر روی حمام مانده است ولی به نام موسس آن نیز شناخته می شود. در سال 13978 خورشیدی این بنای تاریخی توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خریداری می شود و پس از بازسازی های لازم به موزه مردم شناسی تغییر پیدا میکند. رواق هشتی شکل، کفش کن، ورودی، گنبد سربینه، استخرهای آب گرم و سرد از جمله بخش های دیدینی این حمام تاریخی هستند.

کلیسای مریم مقدس : کلیسای مریم مقدس در کوچه ای بنام ارمنستان گازران در شهرستان اردبیل قرار دارد. این کلیسا در سال 1876 میلادی برابر با 1255 خورشیدی با هزینه شخصی خانواده ای بنام گالوست میرازئیان بنا شده است. معمار این بنا خاچاطور شهبازیان بوده است. در محوطه این کلیسا گورهایی وجود دارد که از سنگ های معمولی و رسوبی در ساخت آنها استفاده شده استو بر روی آنها نقش صلیب حکاکی گردیده است. بر روی درب ورودی این کلیسا به خط ارمنی، با تکه هایی بریده شده از نی، که به شکل حروف درامده اند و با میخ بر متن درب کوبیده شده اند،چنین نوشته است : این درب خانه حقیقی خداست، که به رسم یادبود از طرف اگالوس ملیک میرزا یانس به این کلیسا هدیه داده می شود ، 1876. در حال حاضر خانواده های ارمنی زیادی در این شهرتاسن سکونت ندارند و از سال 1370 کلیسای مذکور از طرف شورای خلیفه گری ارامنه به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان واگذار گردیده است.

خانه ارشادی : خانه ارشادی در شهرستان اردبیل، باقیمانده ای از یک خانه بزرگ و قدیمی است که در دوره های مختلفی تفکیک، تخریب و یا بازسازی شده است. این بنا در آغز ساخت کاربردی مسکونی داشته است و از بناهای تاریخی این شهرستان بشمار می رود که در سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خانه ارشادی بناییست بجای ماندهاز دوره قاجاریه که در دوره پهلوی دوم از آن برسی استقرار یک مدرسه به آموزش و پرورش وقت واگذار شده بود. این ساختمان دارای پی های سنگی است که با ملاط، ماسه و آهک محکم شده اند. دیوارهای بیرونی اجری و درونی خشتی هستند. از راه جداره های بیرونی بنا با چهار ردیف ینگ بازالت سیاه تیشه ای با تراش دستی اجرا شده است. اتاق های شاه نشین بسیار زیبا هستند و بخاری های دیواری در این اتاق ها قرار دارند. درب و پنجره های چوبی و شیشه های رنگی زیبایی دارد که بصورت طرح های اسلیمی و همچنین طاق نماهای گچی و آجری مزین شده اند.

پل هفت چشمه : پل هفت چشمه در شهرستان اردبیل قرار دارد بر روی رودخانه ساحلی و برروی رود "بالیقلو چای" واقع شده است. این پل تاریخی و زیبا که به نام های ججین، پل داشکسن و یدی پوزلی نیز شهرت دارد دارای هفت چشمه است و از آثار دوره صفویه بشمار می رود. این پل از سال 1374 عملیات بازسازی بر روی آن آغاز شد ومورد مرمت قرار گرفت. این پل زیبا دارای هفت دهانه آجری با قوس های 5 و 7 متری است و موج شکن های آن از جنس سنگ هستند. ملات بکار رفتهدر ساخت این پل عظیم گچ و آهک می باشد. این پل در سال 1348 خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی : این مجموعه زیبا و تاریخی به نام عارف نامدار شیخ صفی الدین اردبیلی جد سلاطین صفویه، در سال 735 هجری قمری به دست فرزند وی صدرالدین موسی در مرکز شهر اردبیل بنا شده است. در عصر صفویه، بقعه شیخ با حضور استادان بزرگ ان زمان چنان به زیور آراسته شد که همچنان پس از گذشت چندین قرن بعنوان یکی از نمادهای تاریخی وفرهنگی این شهرستان به شمار می رود. یکی از جاذبه های مهم و زیبای این بنا این است که بقعه حاوی دهها اثر بدیع در عالی ترین نوع کاشی کاری معرق و مقرنس و گچ بری کتیبه های زیبا و نفیس و خطاطان بزرگ دوره صفوی مانند میرعماد و میر قوام الدین میباشد. منبت کاری های ارزنده، تذهیب و طلاکاری نیز از دیگر هنرهای زبایی هستند که در مزین کردن این بقعه از آنها بهره برده شده است.

مقبره شیخ امین الدین جبرایل : آرامگاه شیخ امینت الدین جبراییل پدر شیخ صفی الدین اردبیلی نیای پادشاهان صفوی در 2 کیلومتری شمال شهر اردبیل قرار دارد و در روستایی بنام شیخ کلخوران واقع گردیده است. این مقبره در محوطه وسیعی معروف به باغ شیخ قرار گرفته که به شکل چهار گوش بنا شده است و دارای رواق، ایوان و بخش اندرونی در دو حجره کوچک و در دو سوی جنوبی بنای درونی میباشد. اطراف رواق این بنا دارای کاشی کاری زیبایی است به طوری که هر قسمت با یک نوع کاشی و نقشی مجزا مزین شده است و در سقف رواق، گچبری زیبایی به چشم می خورد که مقرنس کاری شده است. نقاشی های این بخش به رنگ های طلایی و قهوه ای و نارنجی سیر با نقشی از درختان،گلها و پرندگان مختلف به چشممی خورند.

سرعین

سرعین: شهر توریستی سرعین در 28 کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار گرفته است. سرعین در لغت فارسی به معنی سرچشمه است. در ادوار گذشته از این منطقه به نامهای ساری قیه، سارقین، سرائین، سرقین یاد شده است. منطقه توریستی سرعین در تابستان هوای خنک و دلپذیری دارد و در سایر ماههای سال نیز به علت بارش برف، استفاده از جاذبه های آن مناسب گردشگری در فصل زمستان می باشد. سرعین به دلیل وجود قله سبلان و نقش ان در اعتدال آب و هوای این ناحیه، دارای چهار فصل منظم با خصوصیات و ویژگیهای خاص هر کدام از فصلها است که در مقایسه با اکثر نقاط کشور از جاذبه های اقلیمی متنوعی برخوردار است. سرعین را می توان یکی از بهترین آب و هوایی استان دانست که دارای چشمه های متعددی نیز میباشد. از جمله این چشمه ها می توان به چشمه های گاومیش گولی، مجتمع آب درمانی سبلان، یل سوئی، قهوه خانه همت و ساری سو اشاره نمود. سرعین از آبگرم های بسیار زیادی برخوردار است که از جاذبه های اصلی این منطقه بشمار می روند. خاصیت درمانی آبگرم های سرعین در گردشگری درمانی و سلامت در ایران در رتبه نخست بوده که برای دردهای مفاصل، رماتیسم، تمدد اعصاب و تورم و نیز برای پوست بسیار مفید میباشد.

مشگین شهر

خياو يا مشگين شهر مركز شهرستان مشگين شهر ، يكي از شهرهاي ومعروف استان اردبيل كه در 295 كيلومتري تبريز از راه اردبيل و در 168 كيلومتري تبريز از راه اهر واقع شده است. خياو (خي يو)يا مشكين شهر امروزي، محدود است از شمال به شهرستان مغان ، از جنوب به رشته جبال سبلان، از شرق به شهرستان اردبيل و كشور شوروي سابق و از باختر به شهرستان اهر. مساحت اين شهر در حدود 1530 كيلومتر مربع طول ان 51 كيلومتر (امتداد شرقي – غربي) و عرض اش 30 كيلومتر مي‌باشد.

بقعه شیخ حیدر: بقعه شیخ حیدر پدر شاه اسماعیل اول در مشکین شهر اردبیل واقع شده است. این مقبره زیبا در باغ سبز و با صفایی که قبرستان قدیمی این شهر بوده است واقع شده است. نمای بیرونی این بقعه بصورت برج بلندی به ارتفاع تقریبی 18 متر و به قطر ده متر و نیم به شکل استوانه ای ساخته شده است. بقعه شیخ حیدر از بروی به شکل برج مدور و از داخل به شکل دوازده ضلعی میباشد. اینبنا در نمای بیرونی اش با کاشی های فیروزه ای رنگ و با آیات سوره فتح وکلماتی از الله با اشکال مختلف با خط کوفی مزین شده است.

محوطه باستانی شهریری : منطقه باستانی که به شهریری شهرت دارد در شمال غربی روستای پیرازمیان در 31 کیلومتری شرق مگشن شهر واقع شده است. رود قره سو نیز در این منزقه جاریست. وسعت این منطقه تاریخی و با شکوه 400 هکتار است که از سه قسمت دژ نظامی، معب و قوشا تپه تشکیل شده است. قدمت این بنای تاریخی که شامل معبد و قلعه آن می شود به سال 1450 پیش از میلاد مسیح می رسد و بخش قوشا تپه به هفت هزار سال پیش از میلاد می رسد. در نزدیکی این محوزه تاریخی یک قبرستان با سنگ قبرهایی با نقش های یکنواخت از چهره انسانهایی که دهان ندارند دیده می شود و از زیباترین آثار بجای مانده از اعصار کهن این سرزمین پر رمز و راز میباشند.

کهنه قالا : در ضلع شمالی قلعه در داخل باغ نوروز که به خیاوچای شهرت دارد سنگ نبشته ای موجود است که بر روی آن تاریخ 347 (هفتمین ماه از بیست و هفتمین سال از سلطنت شاپور دوم) نقش بسته است. این کتیبه اولین سنگ نبشته دوران ساسانی کشف شده در آذربایجان است.در این قلعه سفالها و آثاری از دوره ساسانی نیز کشف شده است. بنا به نوشته این سنگ نبشته که به خط پهلوی است، قلعه کهنه یا کهنه قالا به دستور "نرسه هرمز" از حکمرانان محلی منطقه مشگین شهر ساخته شده است. در قسمت انتهایی این قلعه که به دره خیاوچای مشرف است، نشانه هایی از دو برج کهنه با دیوارهای گلی منقوش به نقش گل که یادگار زینت های گم شده است، وجود دارد. از بالای دیوار، تمام دره در تیر راس نگهبانان قلعه بوده است. با همه پوسیدگی دیوارها و برج و باروها، هنوز ته ماندها ی از امنیت یک دژ مستحکم را می توان در این بنا احساس کرد. این قلعه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چشمه آبگرم قینرجه : چشمه آبگرم قینرجه در جنوب شهرستان مشگین شهر قرار دارد و در ارتفاع 1240 متری دامنه شمالی سبلان و در نزدیکی چهار چشمه معدنی دیگر واقع شده است. چشمه اسیدی قینرجه از نوع کلروسدیک با دمای 80 درجه سانتیگراد بعنوام گرن ترین چشمه آبگرم ایران شناخته میشود. چشمه آب زلال این چشمه بی رنگ و بی بو و اندکی شور است. در کنار این چشمه رودخانه قینرجه چایی قرار دارد که در پایین دست بدان می پبیوندد. در کنار چشمه قینرجه آبشاری نیز وجود دارد که توجه بسیاری از گردشگرانرا به خود جلب میکند.

نمین

شهرستان نمین با قدمتی نزدیک به 9000 سال بیش از نود آثار باستانی ثبت شده در استان اردبیل را داراست و از این بابت سومین شهر تاریخی این استان بشمار می رود.

تقرجگاه فندقلو: جنگل و تفرجگاه فندقلو در 20 کیلومتری شهرستان اردبیل و در نزدیکی شهر نمین قرار دارد. این جنگل دارای درختان مختلف میوه مانند سیب وحشی، فندق، گوجه سبز، ازگیل، به و تمشک است. در داخل جنگل نیز یک استخر آب گرم بنام مشه سویی وجود دارد که آب آن خاصیت درمانی دارد وگردشگران زیادی برای استفاده از ان به این منطقه سفر می کنند. یکی از زیباترین بخش های این منطقه گردشگری دشت بابونه آن است. گل بابونه یکی از معروفترین گیاهان دارویی است که در این منطقه رشد میکند.

مقبره شیخ بدرالدین : این مقبره قدیمی متعلق به پیر بدر نمینی، معروف به شیخ بدرالدین یکی از مریدان پیر قطب الدین میانجی در شهرستان نمین واقع شده است. داخل اولین اتاق قطعه سنگ مرمری با شکوه است که دارای نوشته و نقش و نگار هنرمندانه ای است وجود دارد. نمای کلی این مقبره آجر کاری ساده ای دارد. تاریخ زندگی این شیخ نامدار به سال 650 هجری قمری باز میگردد که ابتدا در زنجان سکونت داشته استکه همراه با شیخ دینوری برای تدریس به شهر آستارا می رود ودر آن زمان مردان زیادی به خدمت ایشان رسیده وکسب فضیلت نموده اند. پس از مهاجرت از زنجان به آستارا وسپس به نمین، در شهر نمین دار فانی را وداع گفته و در همان شهر به خاک سپرده می شود. از شواهد اینگونه پیداست که ایشان از شیوخ بنام و مشهور عصر خود بوده است که در نمین به شیخ بدرالدین معروف گشته.

جاذبه های طبیعی

قله سبلان : قله سبلان یا به گویشمحلی ساوالان از کوه های مرتفه ایران است که در شمال غرب کشور و در استان اردبیل وشهر اردبیل قرار دارد. سبلان را میتوان سومین قله بلند ایران با ارتفاعای برابر با 4811 متر دانست که پس از قله های دماوند و علم کوه در رتبه سوم قرار دارد. سبلان یک قله آتشفشانی خاموش بشمار می رود و دامنه های این کوه به دلیل وجود آبگرم های طبیعی و دامنه های سرسبز و پیست اسکی بسیار مورد توجه گردشگران و ورزشکاران قرار گرفته است. کوهستان سبلان همچنین سه قله دیگر دارند که ارتفاع آنها از سبلان کمتر است. این سه قله سلطان، هرم و کسری هستند. این قله با شکوه در اردبیل به ثبت آثار طبیعی و ملی ایرانبه ثبت رسیده است و از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست تحت حفاظت می باشد.

دریاچه نئور : دریاچه نئور دریاچه ای است ما بین شهر اردبیل و خلخال در استان اردبیل. این دریاچه زیبا دارای نوعی ماهی بنام قزل آلای رنگین کمان میباشد که گونه ای با ارزش در این دریاچه بشمار می رود. ماهی های این دریاچه هر ساله قبل از فصل برف و سرد صید و جمع آوری می شوند تا در اثر یخ زدن دریاچه و سرمای شدید از بین نروند. وسعت دریاچه نئور 220 هکتار است که مشتمل بر دو دریاچه کوچک و بزرگ است که در فصل پر آب به یکدیگر می پیوندند. بیشترین عمق این دریاچه به 5 متر می رسد و میانگین ژرفای آن سه متر است. نئور را می توان از دریاچه های آب شیرین ایران دانست که آب آن از چشمه های متعددی که در کف دریاچه وجود دارند و بخشی نیز از چشمه های اطراف و بارش باران تامین می شود.

آبشار سردابه : این آبشر که در نزدیکی ابگرم معدنی سردابه قرار دارد دارای 18 متر ارتفاع است و حجم جریان آب نسبتا کم و محدود به خروجی چند چشمه در بالا دست آن است.ولی در فصل های بارانی دارای حجم آب بیشتری می شود. دمای آبشار سردابه در حدود 24 درجه سانتی گراد است و دارای آبی شفاف و کمی ترش مزه است که به دلیل وجود گوگرد در آن میباشد.

گردنه حیران : یکی از زیباترین جاذبه های استان اردبیل گردنه حیران است که در مسیر ارتباطی بین آستارا به اردبیل قرار دارد. این گردنه در اخرین منطقه حفاظتی استان گیلان میباشد که از یک سو مشرف به کوههای پوشیده از جنگل های انبوه البرز است و از سویی دیگر مشرف به دره ای عمیق است که از میان آن رود "آستاراچای" عبور می کند. این رود در واقع تعیین کننده مرز میان استان های گیلان و اردبیل و کشور آذربایجان است. گردنه حیران در بیشتر زمانهای سال در زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره ها و دامنه های آن پوشیده از گلهای وحشی و گیاهان با ارزشی هستند و از ییلاق های مهم این منطقه بشمار می رود.

خوراکی ها

استان اردبیل دارای آب و هوای متبوع و متنوعی است. مردمان این استان از ذوق بسیار بالایی در پخت غذا و تولید محصولات خوراکی و غذایی برخوردارند. از جمله غذاها و محصولات غذایی این استان را می توان در این لیست خلاصه نمود : عسل مرغوب، محصولات لبنی، آش میوه، آش دوغ، خورشت بادام، سوتی پلو، تره اسفناج، کشمش پلو، باسترماپلو، آش بلغور، ترشی قرمه، دمی یرما، تاس کباب، گیلدیک آشی، خشیل، خورشت هویج،. از شیرینی های این استان نیز می توان به حلوای سیاه، باقلوای اردبیل، قطاب عسلی خلخال، حلوای زنجبیل، قچکورگی، نان برنجی خلخال، حلوای سفید که به آغ حلوا شهرت دارد اشاره نمود.

صنایع دستی

از جمله صنایع دستی و تولیدات این استان می توان به گلیم بافی، جاجیم بافی، قالی بافی، تراش بر روی شیشه، بافتنی، پلاس بافی، چنته بافی، خورجین بافی، مسند بافی، سفال گری، سراجی، سوزن دوزی، خراطی، ملیله کاری، زیورآلات سنتی، چاقو سازی، نگارگری، عروسک بافی، سازهای سنتی، ملیله کاری و قلاب بافی اشاره نمود.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *